1400/08/23

دکتر محمودی در دیدار با رئیس دفتر اداره کل امور بشردوستانه اتحادیه اروپا (اکو): سازمانهای بین المللی در حمایت از پناهندگان مسئولیت پذیر باشند

دستیار وزیر و مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در دیدار با رئیس دفتر اداره کل امور بشردوستانه اتحادیه اروپا (اکو) درخصوص تحولات اخیر کشور افغانستان و بررسی نیازهای پناهندگان و آوارگان خواستار مسئولیت پذیری سازمانهای بین المللی در حمایت از پناهندگان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، دکتر مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، با خانم تاهینی ماتیری تاماناگدا رئیس دفتر اداره کل امور بشردوستانه اتحادیه اروپا (اکو) درخصوص تحولات اخیر کشور افغانستان و بررسی نیازهای پناهندگان و آوارگان دیدار و گفتگو کرد.

این نشست که به منظور بررسی نیازهای پناهندگان و آوارگان با توجه به افزایش هزینه ها در زمان همه گیری بیماری کرونا، تحریم های تحمیل شده به کشورمان و همچنین تحولات اخیر کشور افغانستان برگزار شد دو طرف خواستار توجه ویژه ای در امر رسیدگی به مشکلات پناهندگان و همچنین فراهم نمودن بستر مناسب جهت حل و فصل مناقشات داخلی کشور افغانستان و هموار نمودن شرایط بازگشت پناهندگان و آوارگان به کشور خود شدند.
در این نشست دکتر محمودی ضمن خوش آمدگویی به میزبانی بیش از ۴۲ سال دولت جمهوری اسلامی ایران در ارائه خدمات به پناهندگان اشاره و افزود؛ جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ چشم داشتی همواره به عنوان یکی از حامیان اصلی پناهندگان بوده و با وجود مشکلات عدیده و تحریم های ظالمانه و یکجانبه، خدمات ارزشمندی در حوزه های آموزش، بهداشت، درمان و سلامت، معیشت، حرفه آموزی و اشتغال و... ارائه کرده است و همیشه یار و یاور پناهندگان و آوارگان در شرایط سخت و دشوار بوده است.
وی افزود؛ دولت جمهوری اسلامی ایران همچنین برخلاف برخی از کشورها که پناهندگان را در کمپ ها و اردوگاه ها اسکان داده اند، با کمک های کم و ناچیز جوامع بین المللی توانسته است شرایط و زندگی مناسبی برای پناهندگان در سراسر کشور فراهم نماید.
در پایان دکتر محمودی تاکید داشت: با توجه به حجم بالای پناهندگان جدیدالورود و نیز پناهندگان فعلی و همچنین اتباع خارجی غیرمجاز در کشور و همچنین تحریم های ظالمانه اقتصادی ظرفیت پذیرایی از آوارگان جدید دیگر وجود ندارد، بنابراین با توجه به تحولات اخیر افغانستان و موج ورود احتمالی آوارگان به کشور  انتظار می رود در این زمینه به صورت جدی ورود کرده و جذب منابع مالی و حمایت های همه جانبه از پناهندگان، نیز مورد انتظار جمهوری اسلامی ایران است.
در ادامه خانم تاهینی ماتیری تاماناگدا رئیس جدید دفتر اداره کل امور بشردوستانه اتحادیه اروپا (اکو) ضمن تشکر و قدردانی از حمایت ها و خدمت رسانی جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان افزود؛ ما تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا مسائل و مشکلات مربوط به پناهندگان سریع تر حل و فصل شود.
در پایان هم خانم تاهینی ماتیری تاماناگدا اشاره کرد که در این سفر ضمن ملاقات با شرکای دولتی و بین المللی، سازمان های مردم نهاد، و همچنین بررسی روند فعالیت های مشترک با حضور سفرا و نمایندگان سفارتخانه های برخی کشورهای اروپایی در کشور ایران جهت رسیدگی و حل و فصل مشکلات و کمبودهای پناهندگان خواهد پرداخت.

گالری تصاویر


شناسه خبر : 2352
امتیاز شما برای این خبر:

مهم ترین عناوین