1400/08/12

دستیار وزیر و مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در دیدار مدیر کل خدمات کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند تاکید کرد :

دستیار وزیر و مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در دیدار مدیر کل خدمات کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند تاکید کرد :  با توجه به تحولات اخیر افغانستان و ورود افراد جدید به کشور، دولت جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش میکند که شرایط بازگشت داوطلبانه برای پناهجویان جدید و پناهندگان راهموار نماید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، روز چهار شنبه 12/ 8 /۱۴۰۰ دکتر مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، با آقایان پاسی تومینن مدیر کل خدمات کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند، کری کاهیلوتو سفیر فنلاند در جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه، در خصوص تحولات اخیر کشور افغانستان و وضعیت پناهندگان دیدار و گفتگو کردند.
در این نشست دکتر محمودی دستیار وزیر و مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ضمن اشاره به میزبانی بیش از ۴ دهه دولت جمهوری اسلامی ایران در  ارائه خدمات به پناهندگان بیان داشت؛ ایران همواره به عنوان یکی از حامیان اصلی پناهندگان و آوارگان بوده و با وجود مشکلات اقتصادی و تحریم های  نا عادلانه  بدون هیچگونه تبعیضی به خیل عظیمی از پناهندگان و مهاجرین خارجی خدمات ارزشمند مختلفی در حوزه های آموزش، بهداشت، درمان و سلامت، معیشت، حرفه آموزی و اشتغال... ارائه نموده است.
 ایشان افزود؛ دولت جمهوری اسلامی ایران همچنین برخلاف برخی از کشور ها که پناهندگان را در کمپ ها و اردوگاه ها اسکان داده اند، با کمک های کم و ناچیز جوامع بین المللی توانسته است شرایط زندگی مناسبی برای پناهندگان  در کنار هموطنان خود در سراسر کشور فراهم نماید.
دکتر محمودی اشاره کرد: بدون شک رسیدگی به مشکلات پناهندگان مسئولیتی خطیر و بین المللی می باشد و مسئولیت پذیری کشور های اروپایی و جوامع بین المللی مانند سازمان ملل متحد و کشور فنلاند در تقسیم منابع مالی و حمایت های همه جانبه از پناهندگان، نیز مورد انتظار جمهوری اسلامی ایران می باشد.
در پایان دکتر محمودی تاکید داشت علی‌رغم اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در میزبانی از پناهندگان پیشرو بوده است لیکن به لحاظ حجم بالای پناهندگان فعلی و همچنین اتباع خارجی غیرمجاز در کشور و تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه توانایی و ظرفیت پذیرایی از  آوارگان جدید وجود ندارد بنابراین با توجه به تحولات اخیر افغانستان و برای مقابله با هجمه های احتمالی آوارگان به کشور و جلوگیری از ورود آنها به کشورهای اروپایی از جمله کشور فنلاند انتظار می رود در این زمینه به صورت جدی ورود کرده و نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز اقدام و حمایت لازم را مبذول نمایند.
 در ادامه آقای پاسی تومینن مدیر کل خدمات کنسولی وزارت امور خارجه فنلاند وضمن تشکر و قدر دانی از خدمت رسانی جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان افزود؛ ما تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا مسائل و مشکلات مربوط به پناهندگان بخصوص آوارگان و پناهجویان کشور افغانستان سریع تر حل شود.
ایشان همچنین  اشاره داشت:در خصوص مسائل و مشکلات مردم افغانستان تلاش می‌کنیم که شرایط مساعدی در این کشور فراهم شود تا بتوانند به ثبات نسبی رسیده و مردم زندگی عادی خود را  داشته باشند.
آقای پاسی تومینن همچنین افزود؛ ما خیلی علاقمندیم که بتوانیم‌جهت رفع مشکلات و معضلات پناهندگان با کشور جمهوری اسلامی ایران همکاریهای لازم را داشته باشیم.
در پایان هم اقای کری کاهیلوتو سفیر کشور فنلاند  نیز قول مساعدت و حمایتهای مالی خود را به کشور جمهوری اسلامی ایران جهت برطرف نمودن مسائل و مشکلات مربوط به پناهندگان را داد .

گالری تصاویر


شناسه خبر : 2350
امتیاز شما برای این خبر:

مهم ترین عناوین